چسب های رزین مصنوعی (سنتزی) (مواد اولیه مبلمان)
قيمت 0ریال


چسب های رزین مصنوعی (سنتزی) (مواد اولیه مبلمان)
چسب های رزین مصنوعی (سنتزی) (مواد اولیه مبلمان)
رزین های مصنوعی مانند رزین های طبیعی ، محصول ساخت دست بشریت است که از حیث ویژگی های فیزیکی برای تجهیزات صنایع چوب مناسب می باشد . این نوع چسب ها در مقایسه با چسب های طبیعی که مقاومت کمتری به رطوبت داشتند ، از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب دارند که می توانند طی چندین بار خیس خوری در آب باز هم از مقاومت کافی برخوردار باشند .

 رزین های مصنوعی طی سالهای 1930 میلادی  ، معرفی شده بودن اما گسترش و اغلب مصرف آنها بعد از جنگ جهانی دوم بود و امروزه هنوز هم مصرف گسترده ای دارند . چسب های مصنوعی به دو گروه بزرگ که چسبهای ترموست - چسبهای ترموپلاست تفکیک می شوند.

 الف - چسبهای ترموست

چسب های ترموست به یک واکنش پلیمریزاسیون کندانسه شده وابسته است که آب حذف شده است . در طی واکنش پیوند عرضی ، چسب ها متحمل تغییر فیزیکی و شیمیایی برگشت ناپذیر می شوند که قابلیت حل شدن را ندارند . واکنش آنها ممکن است بوسیله برخی مواد شیمیایی یا حرارت و یا ترکیبی از هر دو اتفاق بیفتد .

 در این گروه چسب های اوره فرمالدئید (UF) ، ملامین فرمالدئید (MF) ، فنل فرمالدئید (PF) ، رزورسینول فرمالدئید (RF) ، فنل- رزورسینول فرمالدئید (PRF) و ترکیبی از آنها جای می گیرند . همه این نوع رزین ها با فرمالدئید بعنوان یک ماده اولیه متداول مورد استفاده قرار می گیرند .

 رزین های ترموستینگ  فنل فرمالدئید (PF) نخستین رزین های مصنوعی گسترش یافته ای هستند که اولین بار توسط دکتر لئوبکلند در سال 1909 میلادی کشف شد . پس از مدت زمان کمی رزین های اوره فرمالدئید (UF) ، ملامین فرمالدئید (MF) و رزورسینول فرمالدئید (RF) نیز کشف شدند .

اوره فرمالدئید (UF)  

رزین های اوره فرمالدئید (UF) گسترده ترین رزین ترموست مصرفی در صنایع چوب می باشد . آنها بطور گسترده برای تولید تخته لایه و تخته خرده چوب مصرفی در داخل ساختمان استفاده می شوند .

این نوع چسب ها هم بصورت پودری عرضه می شوند و هم بصورت مایع با درصد مواد جامد متفاوت عرضه می شوند  و ممکن است با هاردنرها ، فیلرها و اکستندرها مخلوط شوند تا در برابر درجه حرارت دامنه دار از محیط اتاق تا نزدیک 400 درجه سانتیگراد بهبود یابند .

فیلرها و اکستندرها برای کنترل جریان (شار سیال) ، ویسکوزیته (گرانروی) ، نفوذ چسب در چوب و کاهش هزینه های خط چسب به این نوع رزین ها افزوده می شوند . در صورت استفاده از آردهای مختلف در ترکیب این نوع رزین ها ، مقاومت به رطوبت شان کمتر خواهد شد . رزین های اوره فرمالدئید همچنین برای بهبود مقاومت در برابر حرارت و رطوبت با رزینهای ملامین فرمالدئید تقویت (اصلاح) می شوند .

 رزین های ملامین فرمالدئید (MF) بطور عمده برای بهبود مقاومت به رطوبت چسب اوره فرمالدئید استفاده می شوند که مقاومت آن بطور قابل توجهی بیشتر می شود اما به اندازه رزین مخلوط فنل و رزورسینول نیست . رزینهای ملامین فرمالدئید برای اکثر کاربردهایشان بایستی در درجه حرارت 240 درجه سلسیوس بهبود شوند . همچنین آنها نسبت به رزین های اوره فرمالدئید گران قیمت تر هستند . این دو فاکتور مهم مصرف مستقیم این نوع رزین را برای مصارف ویژه نظیر تخته لایه ضد آب محدود می کند .

فنل فرمالدئید (PF)

این نوع چسب ها بطور گسترده برای تولید تخته لایه های از گونه های چوبی سوزنی برگ برای سرویس در شرایط سخت و دشوار استفاده می شوند . این رزین ها بصورت پودری ، مایع و یا به شکل فیلم (ورقه نازک) به بازار عرضه می گردند .

آنها ممکن است برای بهبود در درجه حرارت های متنوع دامنه دار از محیط اتاق تا بالاتر از 275 درجه سلسیوس تولید شوند . سیستم کاتالیزور اسیدی نیز برای بهبود در درجه حرارت های 70 تا 140 درجه سانتیگراد قابل مصرف می باشد اما محدودیت اصلی آن آسیب به چوب بوسیله کتالیزور اسیدی است .

رزورسینول فرمالدئید (RF) ، فنل- رزورسینول فرمالدئید (PRF)

این چسب ها اکثراً نسبت به رزینهای فنل فرمالدئید گران قیمت تر هستند و عمدتاً بعنوان چسب هایی با اهداف ویژه بکار برده می شوند . این رزین ها بطور کلی بصورت مایع در بازار موجود می باشد . قبل از مصرف بایستی یک هاردنر پودری یا مایع به آن افزوده شود .

 چسب های پایه رزورسینولی بعلت هزینه های بالایشان برای تولید تخته لایه استفاده نمی شوند . ولی بصورت چسب های مونتاژ در فرآورده های چوبی ماسیو که بایستی مقاومت بالایی در برابر آب و هوا (عوامل جوی) داشته باشند نظیر تیرهای گلولام و اتصالات I شکل ، مورد مصرف قرار می گیرند .

 همچنین مقادیر ویژه ای در برخی از کاربردهای بخصوص و منحصر بفرد نظیر چوبهای مصرفی در هواپیما سازی بکار برده می شود .

  ایزوسیانات ها

 چسب های پایه ایزوسیاناتی نخستین بار در سال 1940 میلادی مصرف شده بودند . اما هزینه های هنگفت همراه با مشکلات فنی و صنعتی و خطراتی برای سلامتی انسان ، بطور گسترده مانع از کاربرد تجاری آنها شده است . تخته خرده چوب های تولید شده با این نوع رزین ها در کشور آلمان به سال 1975 میلادی تولید شده بود و امروزه بطور صعودی در ایالات متحده بکار برده می شود .

 این نوع چسب ها مقاومت خوبی به رطوبت داشته و برای مصارف خارج از ساختمان تقاضای خوبی دارند . بعلاوه از چوب ، برای چسباندن مواد لیگنوسلولزی (ضایعات سلولزی کشاورزی) نظیر باگاس و کاه نیز بکار برده می شوند . اساس مکانیسم چسبندگی شامل شکل گیری پل ها (شبکه ها) اورتان با گروههای هیدروکسیل سلولز می باشد . در نتیجه در چوب یک پیوند شدیدی بر قرار می کنند که مقاومت به رطوبت و اسیدهای ضعیف می باشد .

ب -  چسبهای ترموپلاست

این نوع چسب ها واکنش پیوند عرضی شیمیایی را مادامیکه بهبود نشده اند نمی توانند تحمل کنند . بنابراین در یک حالت برگشت پذیر باقی می مانند و می توانند بوسیله حرارت دادن نرم شوند . امولسیون پلی ونیل استات یا چسب های سفید و چسبهای گرما ذوب (هات مِلت) به این گروه از چسب ها تعلق دارند .

پلی ونیل استات (PVAc)

چسب های پلی ونیل استات یا چسبهای سفید معمولاً در ابزار فروشی ها ، شرکت های تولید مبلمان داخلی و درودگری (نجاری) دیده می شوند . این نوع چسب یکی از مهم ترین چسب های مونتاژ در صنایع چوب می باشد . آنها معمولاً بصورت یک امولسیون آب دار آماده مصرف در بازار موجود می باشد .

 این رزین ها در درجه حرارت اتاق به سرعت سخت می شوند و مقاومت بالایی به خشکی دارند ، اما مقاومت به رطوبتشان خیلی پائین است نسبت به رزین های اوره فرمالدئید . بعلاوه خط چسب ضخیمی دارند که در برابر خزش تحت بارهای خمشی مقاومت می کنند .

همچنین این نوع رزین ها مقاومت کمتری در برابر درجه حرارت و گرما از خود نشان می دهند . چسب های پلی ونیل استات بعلت کاربرد آسان ، مقاومت بالا به خشکی ، مصرف با فشار کم گیره (گیره دستی یا تَنگ) ، هزینه های رقابتی شان بطور گسترده برای مونتاژ مبلمان استفاده می شوند و تقریباً جایگزین بجای سایر چسب های مصرفی دررسیدن  این اهداف شده است . 

چسبهای گرما ذوب یا هات مِلت (HotMelt)

چسب های هات ملت رزین هایی هستند که بطور نرمال جامد می باشند ، اما در حرارت های بالا ذوب می شوند و همچنین ممکن است آنها بصورت یک آب نبات یا گرانول مانند در بازار عرضه شوند . این نوع چسب ها به محض خنک شدن کلیه خواص خوشان را باز می یابند . معمولاً هات ملت ها در کاربردهای ساختمانی که به مقاومت بالا نیاز دارند ، استفاده نمی شوند اما ترجیحاً و بطور متداول برای چسباندن مواد تزئینی و دکوراسیونی نظیر نوار لبه پانل ها و کناره های میز و همچنین در چسباندن نمونه های آزمونی چسبندگی داخلی به پلیت های مخصوص (مترجم) بکار برده می شوند .

این نوع چسب های پایه پلیمری از پلیمرهای گوناگون شامل پلی اولفین ها ، ونیل استات اولفین کو پلیمرها ، پلی آمیدها و پلی اورتان ها تولید می شوند .

 معایب و مزایای چسب ها


 معایب

1.   عموما چسب ها به وسیله آب یا بحار آب سست می شوند .

2. محدوده رهایی کار آن ها کمتر از چسباننده های فلزی ( مهره ها ، پیچ ها و بست های اهنی و غیره ) است .

3.   چسب ها توسط دمای تبدیل شیشه ای  و تخریب شیمیایی محدود شده اند .


مزایا

1.   اتصال مواد غیر مشابه و لایه های نازک از مواد

2.   گسترش بار بر روی یک ناحیه وسیع

3.   زیبایی و حالت آیرودینامیک آن ها بر روی سطوح خارجی اتصال

4.   کاربرد آن ها با استفاده از ماشین روبات می باشد .اطلاعات بیشتر را در رابطه با تعمیرات مبل و نمونه کارهای تعمیر مبل، سرویس و تعمیرات نجاری مبل، تعویض اسفنج و پارچه مبل، رویه کوبی مبل، رویه کوبی و رنگ مبل، تغییر رویه مبلمان پذیرایی، تعویض و تغییر رنگ چوب مبل و دیگر خدمات مربوطه را در مقالات داخل سایت بیابید.
کلمات کلیدی : , , , , , , ,

Share تاريخ: 1396/10/16 مشاهده : 299

طراحی قالب توسط Mahdinet.com | پشتیبانی توسط بیزنا
Website Security Test