انواع چسب  (مواد اولیه مبلمان)
قيمت 0ریال


انواع چسب  (مواد اولیه مبلمان)
انواع چسب  (مواد اولیه مبلمان)
انواع چسب چوب 
بیشتر چسب های مصرفی در صنایع چوب و مبلمان برای پیوند دادن چوب ها و اشکال مختلف چوب و سایر مواد لیگنوسلولزی به یکدیگر ، عمدتا به دو گروع مشخص تفکیک می گردند . چسب های حیوانی ، گیاهی ، کازئین و چسب آلبومین خون از مواد آلی مشتق شده اند و چسب های مصنوعی از بنزین ، گاز طبیعی ، زغال سنگ و سایر فرآورد ه های پتروشیمی و صنایع مرتبط تولید می شوند . چسب ها به دو بخش بزرگ تقسیم می شوند . 


چسب های طبیعی 

الف . چسب های حیوانی یا سریشم 
چسب های حیوانی معمولا از پوست و استخوان حیواناتی مانند احشام گاو ،اسب و گوسفند ساخته می شوند همچنین مقادیر قابل توجهی نیز از ماهی استفاده می شود . چسب های حیوانی یا سریشم ها ممکن است به صورت پودری ، گرانول و یا به صورت مایع یا ژلاتین در بازار موجود باشد . 
چسب های ماهی به شکل مایع عرضه می گردد . شکل جامد آن باید قبل از آنکه به کار برده شود در آب خیس بخورد . 
پارامترهای مهم در چسب های حیوانی به شرح زیر است : قابل خیس خوردن در زمان های متفاوت باشد ، حالت ژلاتینی داشته باشند ، امکان مصرف دوباره را داشته باشند ، چسب های حیوانی زمانی که سرد می شوند مقاومت به میخ خوری خوبی دارند اما این ویژگی زمانی محقق خواهد شد که کاملاً خشک شوند . 
چسب های حیوانی به علت داشتن چندین نقطه ضعف منجر به جایگزین شدن چسب های دیگر به جای آن ها در بخش اعظمی از صنایع چوب و مبلمان شد . معایب چسب های حیوانی عبارت از مقاومت کمتر در برابر رطوبت ، تخریب بوسیله قارچ ها و کپک ها ، نیاز به حرارت مناسب برای سازگاری با محیط و گران قیمت بودن آن ها است . 
ب – چسب های گیاهی پایه نشاسته ای 
هرچند چسب های نشاسته ای هنوز هم در ایالات متحده مصرف می شوند اما در صنایع چوب کمتر مورد استفاده قرار می گیرند . از اهمیت ویژه آن ها ، جایگزینی به جای چسب های اوره فرمالدهید در چسب زنی مصارف داخلی نظیر انواع مبلمان و تخته چند لایه از نوع پهن برگان می باشد . اجزای اصلی این نوع چسب ها نشاسته می باشد که ممکن است از انواع گیاهان مانندد ذرت ، سیب زمینی ، برنج و غیره به دست آمده باشد . 
چسب های گیاهی به طور متدال در شکل های پودری فروخته می شوند که باید با آب مخلوط شوند .سایر مواد شیمیایی از قبیل آلوم (سولفات آلومینیوم) برای بهبود خواص شان به آنها افزوده می شود . 
چسب های گیاهی نسبتاً ارزان قیمت بوده و مدت زمان نگهداری بالایی دارند . این نوع چسبها برای چسباندن چوب مناسب هستند ولی بایستی حدود یک شبانه روز درون گیره قرار گیرند . چسب های گیاهی بطور گسترده در جنگ جهانی اول بصورت چسب روکش زنی مصرف می شدند .
از  معایب آن ، عدم مقاومت به رطوبت ، ایجاد لکه در انواع گونه های چوبی روکش شده و تخریب به وسیله میکروارگانیسم ها را می توان نام برد . 


پ - چسبهای پایه پروتئینی 

 چسب سویا 
 این نوع چسب بر اساس پروتئین اصلی گیاهان تولید شده که شامل آرد سویا و یا هر پروتئین گیاهی ایزوله شده می باشد . چسب سویا خواص و ویژگی هایی مشابه با چسب کازئین دارن ولی مقاومت به آب نیستند .

 چسب کازئین 
 این چسب ها از کازئین شیر یا کشک و یا شیر کره گرفته شده از آن تولید می شوند . در حدود 8 گالن از شیر رقیق برای ساخت یک پوند کازئین خشک نیاز می شود . برای آماده سازی این نوع چسبها ، آنها را در یک محلول قلیایی آبکی نظیر آب لیمو حل می کنند به جهت اینکه به آنها سایر مواد شیمیایی مانند فرمالدئید یا کلرید مس می افزایند . اکثراً چسبهای کازئین بصورت پودری بوده و بایستی قبل از مصرف با آب مخلوط شوند . 
چسب های کازئین مقاومت خوبی به رطوبت داشته و تا زمانی که در برابر رطوبت قرار می گیرند مدت زمان نگهداریشان بیشتر خواهد شد .
از  معایب آن قابلیت حل شدن با آب فقط برای یک بار،  مدت زمان نگهداری کم ، کند کننده ابزارهای صنایع چوب ایجاد لکه در چوبهای تانن دار (اسید تانیک) تخریب بوسیله قارچ ها و کپک ها گران قیمت بودن آنها (به جهت افزایش تقاضا به شیر) قبل از اینکه چسب های پایه رزین مصنوعی یا سنتزی به عرضه ظهور بیایند ، چسب های کازئین مهم ترین چسب در برابر رطوبت شمرده می شد .
 این چسبها نسبت به چسبهای حیوانی و سویا برترند . 

چسب خون 
چسب آلبومین خون از خون جمع آوری شده از کشتارگاهها فرآوری می گردد . این چسب بصورت پودری بوده و برای مصرف با آب و سایر مواد شیمیایی نظیر آهک و کاستیک (سودسوزآور) مخلوط می شود . چسب های آلبومین خون در یک معنی پیشرو چسب های مصنوعی بودند برای اینکه آنها به پرس گرم نیاز داشتند .
 این نوع چسب نسبت به چسب کازئین مقاومت کمتری دارد ، اما مقاومت آنها در برابر رطوبت بسیار بالا است . تا وقتی که رزین های مصنوعی عرضه نشده بودند ، چسب های آلبومین خون به جهت مقاومت بالا در برابر رطوبت برای ساخت تخته لایه بهترین بودند . همچنین آنها در برابر درجه حرارت  متوسط و میکروارگانیسم ها مقاومت خوبی دارند .


اطلاعات بیشتر را در رابطه با تعمیرات مبل و نمونه کارهای تعمیر مبل، سرویس و تعمیرات نجاری مبل، تعویض اسفنج و پارچه مبل، رویه کوبی مبل، رویه کوبی و رنگ مبل، تغییر رویه مبلمان پذیرایی، تعویض و تغییر رنگ چوب مبل و دیگر خدمات مربوطه را در مقالات داخل سایت بیابید.

کلمات کلیدی : , , , , , , ,

Share تاريخ: 1396/10/14 مشاهده : 262

طراحی قالب توسط Mahdinet.com | پشتیبانی توسط بیزنا
Website Security Test